Merhaba Sevgili Ziyaretçi!

social media, social, marketing

WordPress’le geliştirmeye çalıştığım yeni web siteme hoş geldin. Bu benim ilk yazım. Bir e-ticaret sitesi yapmak için çalışıyorum. Aslında uzun zamandır üzerine kafa yorduğum bir projem var. Biraz klişe dediğinizi duyar gibiyim ama hangimizin böyle projeleri yoktur ki? 🙂 Nede olsa önemli olan hayallerimizin peşinden gidebilmek değil mi? Bende kendi hayallerim peşinden gitmeye karar verdim ve bir e-ticaret sitesi kurma hikayem başlamış oldu.

İlk olarak nereden başlayacağımı bilmiyordum. Bende herkes gibi Google‘a sordum. Gördüğünüz üzere Google karşıma bir sürü reklam çıkarmıştı. Bende firmaların paketlerini incelemeye başladım. Genelde karşınıza 4 ya da 5 sütunluk kampanya ekranlarını çıkartıyorlar ve sütunların altına doğru indikçe kampanya detaylarını inceleyebiliyorsunuz. Bu arada kampanya detaylar o kadar karmaşık ki çoğunun ne işe yaradığını anlamamıştım . Bilmeyen biri için “Yıllık trafik, Database Alanı, Blog İçerik Yönetimi, Arama Motoru Optimizasyonu, Cloud Sunucu Altyapısı” vb. ifadeleri anlamak zordu. Bu ifadelerin ne anlama geldiğini bende çoğu insan gibi bilmiyordum. Biraz araştırma ve incelemeden sonra keseme uygun bir firmayla e-ticaret sitesi açmak için anlaştım. Buraya kadar her şey normal görünebilir fakat tamda bu noktadan sonra hiçbir şey istediğim gibi gitmedi. Aldığım pakette yazan çoğu şey biraz kandırmacaymış. Nasıl mı? Örneğin satın aldığım pakette Sınırsız/Ücretsiz tema ibaresi bulunuyordu. Çok vasat ve işlevsiz bir temayı paket içinde satıyorlar ve bu vasat temanın sadece kenarlıklarını istediğiniz renge boyayabiliyorsunuz. Sınırsız temadan kasıt sınırsız renk seçimiymiş. Başka bir tema seçmek istiyorsun, bu sefer müşteri hizmetleri sizden fazladan para ödemenizi istiyor. Ya da Seo, SSL Sertifikası için gene fazladan ödeme istiyorlar. Ayrıcı siteyi detaylandırdığımız ara yüzün kullanımı için bir eğitim istiyorsanız onun içinde fazladan bir ödeme yapmanızı istiyorlardı. Aslında sunulan paketlerde ki çoğu şeyin göz boyama olduğunu acı da olsa anlamıştım. Kısacası sadece bir paket satın almak; bir e-ticaret sitesi kurmak için yeterli değil, içerik hakkında bilgi sahibi olmak ve neyi, nasıl kullanabileceğini bilmekte bu süreç için önemli. Bu dediklerim yaklaşık olarak 2-3 sene evvel bizzat yaşadığım ve deneyimlediğim olaylardı. En sonunda firmanın her şeyden para istemesine sinirlenmiştim ve hayallerime ara vermek zorunda kaldım.

Tecrübe, insanların hatalarına verdiği isimdir.

Oscar Wilde

Evet. Bu benim için bir tecrübe olmuştu. Dersimi aldım. Artık kendi kendime e-ticaret yok, sıfırdan kod öğrenecek vaktin zaten yok diyordum. Başka bir firmayla da anlaşıp aynı şeyleri mi yaşayayım? Kötü motivasyon bu olsa gerek! Ama bir şekilde yılmadan da bu olayı nasıl çözeceğimi düşünüyordum. Sonra internette gezinirken udemy ile tanıştım. Şunu belirtmeliyim ki birçok konuyla ilgili zengin bir içeriği var. Bilgisayarla ilgili konulardan tutun yabancı dil eğitimine, müzik ve resim eğitimlerine kadar birçok ders bulunmakta. Herkes merak ettiği konular hakkında eğitim alabilir. Bende Sıfırdan WordPress eğitimine başladım. Şuanda benim eğitimlerim devam ediyor ve bunu gururla söyleyebilirim ki; kendime ait bir internet sitem var. Her gün kendimi geliştirmeye, yeni şeyler öğrenmeye gayret ediyorum. Hayallerime verdiğim ara bu eğitim sayesinde son buldu diyebilirim. Kişisel ve kurumsal blog kurmayı ve nasıl yöneteceğimi öğrendim. Birkaç ders sonrada E-ticaret eğitimimi tamamlayacağım. Bu eğitimimi tamamladıktan sonra web sitem şuan ki halinden çok daha farklı gözükeceğini biliyorum.

Peki neden e-ticaret sitesi kurmak istediğimi sormak isteyebilirsiniz. Çağımızda birçok şey değişime uğruyor, ticarette bunlardan biri. Eski alışkanlıklar artık günümüzde geçerliliğini yitirmeye başladı. İnsanlar bir mağazaya gitmektense, internetten almayı tercih ediyor. Tabi mesele sadece gitmek ya da gitmemek değil. İnsanlar birçok nedenden ötürü internetten alışveriş yapmayı tercih eder. Bunlar;

  • Mağazaya göre ürünün daha düşük fiyata satın alması
  • Zaman Tasarrufu
  • Ürün Çeşitliliği
  • Ürün Karşılaştırması
  • Kargo ile Kolay Ulaşım

Son yıllarda internet üzerinden yapılan alışverişte oldukça artış yaşanmıştır. 2019 yılı itibarıyla ülkemizde e-ticaret hacmi 136 milyar lira olarak gerçekleşti. 2020’nin ilk 6 ayında ise hacim  91 milyar 700 milyon lirayı buldu. 2020’nin ilk 6 ayının geçen yılın aynı dönemine göre %64 arttığı belirtildi. Görülen o ki, internet üzerinden alışveriş hacmi giderek artmakta ve tüketiciler tarafından gitgide daha çok tercih edilmeye devam edecek. İşte tüm bu sebeplerden, Bende bu pastanın içinde yerimi almak için e-ticaret sitesi kurmak üzerine bir çalışmaya başladım.

Son olarak sizlere ülkemizde ki sektör bazında ortalama sepet tutarlarını paylaşmak istedim. Bu görsel bize internetten yapılan alışverişin ortalama olarak hangi ürünlere ne kadar harcadığımızı gösteriyor. Umuyorum ki çok yakında benim sitemden sepetinize attığınız ürünler de olacak. Yükleniyor…

İnternet sitesi http://kelepirfiyatina.com
Yazı oluşturuldu 38

Merhaba Sevgili Ziyaretçi!” için bir görüş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön